Zielona Kreacja
« Powrót do bloga
2013-03-13

Kolejne wnętrze – Ogród Nowoczesny, Wrocław

Ogród jako… kolejne wnętrze, przedłużenie salonu, zielony pokój…tak próbowaliśmy nazwać pierwsze pomysły dla koncepcji ogrodu nowego zlecenia z Wrocławia. Niewielką przestrzeń przy zabudowie szeregowej, zaledwie 900 m2, nie tylko mieliśmy zmienić w nowoczesny ogród, ale również przekształcić w prywatne, osłonięte miejsce.

 

Nie bez powodu, właśnie ten ogród, chciałbym opisać jako pierwszy na naszym blogu. Ten projekt był wyjątkowy, nie tylko ze względu na wytyczne Inwestora, sama koncepcję i rodzaj użytych materiałów do budowy. Zależało nam, by budowa trwała możliwie krótko – mieliśmy zdążyć przed planowaną imprezą rodzinną… I udało się!

Zaczynamy działać w marcu 2011, inwentaryzacja terenu – pomiary,

 

Kamila dogrywa szczegóły projektu.

 

W tym czasie kończymy inny projekt, realizację i nie możemy doczekać się startu wiedząc, że uda nam się zbudować coś zupełnie nowego.

 

Na teren budowy wchodzimy pod koniec maja. Musimy przesadzić wszystkie krzewy i drzewa na inne miejsca. Część, po ustaleniach, sadzimy na zewnątrz ogrodu. Tylko jeden krzew zostaje na miejscu – formowany jałowiec. To jedyna pamiątka po starym ogrodzie.Prace rozpoczynamy od dokładnej niwelacji terenu. Przy tak geometrycznym układzie poszczególnych powierzchni rabat, trawnika oraz nawierzchni bardzo ważna jest dokładność. Akceptuję błąd do 10 mm.Na tak niewielkiej powierzchni instalowanie przewodów oświetlenia, elementów nawadniania oraz wykonanie fundamentów pod architekturę powoduje, że teren zmienia się w labirynt “wykopalisk”.
Dużym ułatwieniem jest dostęp do terenu w tylnej części działki, to tędy wjeżdżamy sprzętem i transportujemy materiały. Przed zasypaniem wykopów dla instalacji, zwłaszcza systemu nawadniania, wszystko zostaje sprawdzone. Dopiero teraz kończy się etap przygotowań… zaczynamy budować…Powstają nawierzchnie, obrzeża rabat i trawników, elementy ogrodzenia, które pełnią ważną funkcję tła dla całego ogrodu.Każdy projekt i budowa ogrodu ma swój specyficzny plan. Tu kolejność prac wyjątkowo zmusza nas do posadzenia drzew już na tym etapie. Strzyżony jałowiec – jedyny element starego ogrodu, zapuszcza korzenie w nowej “donicy”. 


 

Pojawiają się kolejne materiały, kolejne rośliny i pierwsze elementy konstrukcji drewnianych.Wszystko zgodnie z projektem.

 
Dopracowujemy szczegóły, wygładzamy krawędzie, poprawiamy…za dwa dni przyjedzie trawnik!…

 

….i jest!!!


 

Szczegółowy projekt, dobry plan i oczywiście zgrana ekipa  pozwala nam ukończyć budowę w 45 dni.

Wszystko jest gotowe.

 


 

Za kilka dni wracamy do tego ogrodu z wiosenna pielęgnacją. Jestem bardzo ciekawy, jak ogród wygląda po prawie dwóch latach i po tej zimie. Zdamy relację…

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Wykonanie: REVOLWEB